![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skål 12189141
*
nr 1218 9141
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Skål, Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24, höjd: 11,5 cm
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 november 2018
kl 18:24:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/11 14:57:12
1
2.600 kr
19/11 17:08:35
2
2.800 kr
19/11 18:19:21
3
Vinnande bud
- Tema
19 nov
Retro (50/60-tal)
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...
Läs mer om Retro (50/60-tal)
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien skål stengods svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
5085 Skål
Falkenberg. Diameter: 31cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27
-
5053 Skål
Glas. Signerad. Diameter: 22cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:01
-
5081 Skålar & vas
5 delar, bland annat Höganäs
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:49
-
5010 Skålar med lock
+ fat, 2 + 2 delar, Nysilver / träknopp, Råström. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32
-
5009 Skålar på fot
Ett par, silver, Birmingham England, Genombruten d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:53
-
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:15
*
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Läs mer om Retro (50/60-tal)
Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
nr 1218 9141
Wilhelm KÃ¥ge
(1889-1960), Sverige
Skål, Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24, höjd: 11,5 cm
Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 november 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/11 14:57:12 | 1 | 2.600 kr |
19/11 17:08:35 | 2 | 2.800 kr |
19/11 18:19:21 | 3 | Vinnande bud |
- Tema
19 nov
Retro (50/60-tal)
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...![](/tema/themes/{2EF709A1-48E8-41D2-8E78-67FD56400435}_183x97.jpg)
Läs mer om Retro (50/60-tal)
- Konstnär/Designer
Wilhelm KÃ¥ge
Wilhelm KÃ¥ge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.Läs mer om Wilhelm KÃ¥ge
- Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien skål stengods svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige wilhelm kåge
-
5085 Skål
Falkenberg. Diameter: 31cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:27 -
5053 Skål
Glas. Signerad. Diameter: 22cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:01 -
5081 Skålar & vas
5 delar, bland annat Höganäs
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:49
-
5010 Skålar med lock
+ fat, 2 + 2 delar, Nysilver / träknopp, Råström. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32 -
5009 Skålar på fot
Ett par, silver, Birmingham England, Genombruten d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:53 -
2140 Skålfat
Lena Svensson, Stengods. Diameter: 22,5 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:15